מונטריי      מונטריי, מקסיקו.
אתרים המפנים לערך זה: טאקרייה לאס מונחיטאס Taqueria Las Monjitas, מונטריי Hostal Monterrey
Valdez Lopez
מונטרייספרדית Ciudad de Monterrey) ובחיבה "העיר של ההרים" ומושלת הצפון (Sultana del Norte)
היא בירת מדינת נואבו ליאון (Nuevo León) בצפון מזרח מקסיקו.
היא מרכז תעשייתי ומסחרי מודרני. העיר נחשבת לשניה בגודלה בשטחה אחרי מקסיקו סיטי בגודלה ושלישית
בגודל השטח העירוני שלה. היא בעלת ההכנסה לנפש הגבוהה ביותר במקסיקו.
מונטריי נחשבת לעיר בעלת רמת הביטחון האישי הגבוהה ביותר במקסיקו.

ההיסטוריה של מונטריי והמדינה שבה היא מצויה, נואבו לאון, אינם חדשים ליהודים ולהיסטוריה היהודית. העיר מונטריי נוסדה למעשה מתחילתה על ידי יהודים אנוסים אשר ברחו מספרד והגיעו למקסיקו כדי לחפש שקט ושלווה מהכנסייה הקתולית ומחרבה של האינקוויזיציה. הכנסייה חששה שהגעתם של אנוסים בני דת משה תהיה גורם משפיע לרעה על האינדיאנים המקומיים, אשר לא מכבר הפכו לנוצרים טריים על ידי המיסיונרים הנוצרים.

בשנת 1526 נוסד בית הדין העליון של הכנסייה אשר שפט את הכופרים והאנוסים. אחד הסיפורים המפורסמים בעיר הוא על דמותו של הכובש והמייסד של העיר מונטריי, לואיס דה קרבחל, שנשלח כנציג המלך והמלכה בספרד ליישב את האזור. הוא לא ידע שבקרב משפחתו יש עדיין יהודים אנוסים אשר דבקים בדת היהודית בסתר. בשנת 1588 כל משפחתו נשפטה על כך, ואחיינו של ראש העיר נשפט ונשרף על ידי האינקוויזיציה בשנת 1596. יודעי דבר מספרים שכאשר שרפו אותו מצאו דפים של מורה נבוכים לרמב"ם מוסתרים בתוך הכובע שלו.

באופן כללי, תושבי המקום הוותיקים, הגויים, יודעים כי הם צאצאי יהודים. מנהגים רבים שנשתמרו באוכלוסייה המקומית מצביעים על הרקע היהודי, החל מהדלקת נרות בתוך ארונות בקיר ועד המנהג הנפוץ באזור לאכול כבש, אשר לדעת רבים מקורו ביהודים.


תולדות העיר
במחצית המאה ה-16, האזור בו שוכנת מונטריי נקרא בשם עמק אקסטרמדורה). היה זה אזור גדול שטרם התגלה על ידי הספרדים.

משלחות בפיקודו של אלברטו דל קאנטו (Alberto del Canto) ניסו ליישב את האזור. הניסיון הראשון היה בשנת 1577, אך המתיישבים גילו במהרה כי במקומות אחרים צפויה להם הצלחה כלכלית ונטשו את האזור. המשלחות הבאות שהגיעו לאזור ניהלו משא ומתן עם ממשלת ספרד על מנת לבנות בצפונה של מקסיקו מדינה חדשה "ספרד החדשה" אשר תקרא ממלכת ליאון (New Kingdom of León). לממלכה ניתן שטח רחב אבל גם היא לא הצליחה למשוך אליה מתיישבים. משלחת שלישית לאזור ובה 12 משפחות הגיע לעמק בשנת 1596 והקימה את Ciudad Metropolitana de Nuestra - הבסיס לעיר של ימינו.

במרוצת השלטון הספרדי, מנטריי נשארה עיר קטנה עם אוכלוסייה שנעה בין מאות תושבים לתריסר אלפים. העיר הייתה לצומת מסחרית בין סן אנטוניו היום בטקסס בצפון ועיר הנמל במזרח - טאמפיקו(Tampico) לבין סאלטילו (Saltillo) בצפון-מרכז מקסיקו. סן אנטוניו הייתה מוקד המסחר עם המושבות הצרפתיות ןהבריטיות באמריקה הצפונית. בטאמפיקו היה נמל, אליו הגיע ייבוא מארצות אירופה. סאלטילו ריכזה את המסחר בין ערי צפון מקסיקו לבין עיר הבירה מקסיקו סיטי.

במאה ה-19, לאחר מלחמת העצמאות של מקסיקו, מוטריי הפכה להיות למרכז כלכלי חשוב במדינה החדשה שהוקמה. היה זה בזכות קשרי המסחר שלה עם עיר הנמל טאמפיקו, עם סן אנטוניו בצפון ועם בירת מקסיקו בדרום. בשנת 1824 ממלכת ליאון הפכה למדינת נואבו ליאון ומונטריי הייתה לבירתה.

העדר היציבות הפוליטית של המדינה, בחמישים שנות קיומה הראשונות הביאו לשתי פלישות ממדינות באמריקה הצפונית לתחומה. לאחר לחימה מוצלחת, תחום המדינה הורחב. היא סיפחה אליה שתי מדינות נוספות: Coahuila ו-Tamaulipas ומונטריי הפכה לבירה של מדינה גדולה יותר.

במלחמת ארצות הברית מקסיקו 1846 - 1848, בספטמבר 1846 התנהל בה במשך שלושה ימים קרב הוא קרב מונטריי. הכוחות המקסיקניים נכנעו, אך נגרמו אבידות כבדות לשני הצדדים. המלחמה הייתה בתוך העיר ונשאה אופי של קרב פנים אל פנים. הניסיון שנרכש בקרבות אלה הביא לכך שרוב מפקדי מלחמת מקסיקו נגד צרפת היו ממונטריי.

במאה ה-19 חוברה מונטריי לרשת מסילות רכבת, אשר תרמו לפיתוח התעשייתי של העיר. במונטריי הוקמה אוניברסיטה, לא קתולית. נבנה בה בית חולים שהוא היום אחד מבתי החולים הציבוריים הטובים בצפון מקסיקו. הוא גם משמש את בית הספר לרפואה באוניברסיטת מקסיקו.

מפעל לייצור פלדה שהוקם בעיר, האיצה את ההתפתחות התעשייתית של העיר והיה זה אחד המפעלים הגדולים בעולם בזמנו.

בשנת 1988 פגע בעיר הוריקן, אשר גרם לעלית נהר סנטה קתרינה על גדותיו. התוצאה הייתה מאה הרוגים ונזק כלכלי ניכר.


שמורות הטבע
ההרים המקיפים את מונטריי מציעים מבט עוצר נשימה לנופים הכוללים קניונים, נתיבי הליכה ודרכים המובילים ליערות ולמדבריות. הנתיבים מיועדים למטפסי הרים חובבים או מקצוענים.

דרומית ממונטריי מצויים השיפולים המזרחיים של הרי "סיירה מאדרה". הם כוללים את פארקיו נציונל קומברס דה מונטריי(Parque Nacional Cumbres de Monterrey), אשר אונסק"ו הוסיפה אותו בשנת 2006 לתכניות על האדם ועל הביוספרה.

הפארק, "פארקיו נציונל קומברס דה מונטריי" כולל את הפרקים הבאים:

* פארק אקולוגי צ'יפינקיו (Parque Ecológico Chipinque) בו יערות אלון ואורן.

* פארק המדינה לה אסטאנצואלה (La Estanzuela)- הכולל מסלולי הליכה בחיק הטבע לתצפיות בצומח ובחי, כולל תצפיות על מעופי פרפרים.

* (La Huasteca) - שמורה לטיפוס על פני מדרונות תלולים וקניון מדברי

צפרות היא גם פעילות באזור מונטריי.


אירועים בין לאומיים
בעשור האחרון התקיימו בעיר אירועים בינלאומיים. הכינוסים הטילו עומס כספי ניכר על העיר, אך תרמו לפיתוח התשתיות שלה. להלן רשימת האירועים:

* בשנת 2002 התקיימה בעיר הוועידה של האו"ם למימון ולפיתוח (United Nations|United Nation Conference on Financing for Development) בהשתתפות 50 ראשי מדינות ונציגים מ-150 מדינות. הוועידה אימצה את (Monterrey Consensus) המהווה נקודת מוצא בפיתו כלכלי ושיתוף פעולה בינלאומי.
* בשנת 2004 התקיים בעיר כינוס של ארגון מדינות אמריקה (Organization of American States|OAS) ובו השתתפו כמעט כל נשיאי מדינות אמריקה.
* בשנת 1986 התקיימו בעיר חלק ממשחקי גביע העולם בכדורגל - 1986 FIFA World Cup.
* בשנת 2007 התקיים בעיר פורום עולמי לתרבויות (Universal Forum of Cultures).


יהדות מונטריי
מקסיקו יש כיום (2007) כחמישים אלף יהודים. רובם גרים בעיר הבירה מקסיקו-סיטי. הקהילה היהודית במונטריי היא קהילה קטנה. הקהילה מונה 450 יהודים ב-120 בתי אב. למרות המספרים המצומצמים, הקהילה מחזיקה בית ספר יומי ל 100- תלמידים, מכיתה א' ועד כיתה ט'.

הרב אליהו בירנבוים, ראש תוכנית "עמיאל" השולחת רבנים לקהילות יהודיות ברחבי העולם, ביקר בעיר בסוף שנת 2007 וחלק את רשמיו בעיתון מקור ראשון. הוא מסכם שזו אחת הקהילות היחידות בעולם שניתן לקבוע כי רוב ילדיה לומדים בבית הספר היהודי. כדי להגיע לאחוז הגבוה הזה משקיעה הקהילה היהודית מאמצים רבים כדי שבית הספר יהיה ברמה גבוהה מבחינה אקדמית ויהודית.

בקהילה משרת הרב קיימאן כבר 63 שנה. הוא הגיע למונטריי בשנת 1944. הקהילה מפעילה בנוסף לבית ספר יומי ובית כנסת גם תנועת נוער, שיעורי תורה, אטליז כשר, חנות למוצרים כשרים, מקווה ומוסדות הקהילה.
הטקסט נערך ע"י מערכת Todos.co.il ומוגש בכפוף ל־GNU Free Documentation License, בשיתוף וויקיפדיה.
הערך כולל תוכן מהדף http://he.wikipedia.org/wiki/מונטריי.
דרום אמריקה | מרכז אמריקה | כל הקישורים
| ארגנטינה | צ`ילה | ברזיל | בוליביה | פרו | אקואדור | קולומביה | אורוגואי | פרגואי | ונצואלה | מקסיקו | גואטמלה | קוסטה ריקה | אל סאלבדור | הונדורס | ניקרגואה | פנמה | בליז |